نظام معیوب اداری ما!!!

نمیدونم چند تا از شما دوستان خوبم در اینجا کارمند یک اداره دولتی هستید، اما چه باشید و چه نباشید، احتمال قطع به یقین میدونید که عدم وجود شایسته سالاری بزرگترین نقص یک سیستم دولتی از نوع ایرانیش هست که در اون افراد شایسته، تحصیلکرده و متخصص در اکثر قریب به اتفاق موارد مهجور و گمنام واقع میشند و شایستگیها و توانمندیهاشون اونطور که شایسته و بایسته است مورد بهره برداری قرار نمیگیره و بر عکس افرادی که هیچ تخصص یا مهارت خاصی ندارند، صرف داشتن رابطی قوی یا در اصطلاح خودمونی همون پارتی، به راحتی در مسند قدرت قرار گرفته و حتی مشاغل و پستهای مهم دولتی رو به دست میارند و این همون نقص مدیریتی در لایه های مختلف ادارات و ارگانهای دولتی ماست که نه تنها باعث دلسرد شدن و بی انگیزگی بسیاری از کارمندان و تنزلشون به درجه رکود و بی تحرکی شده، که در معنای تعمیم یافتش علت اصلی عقب افتادگی کشور ما از جنبه های مختلف و در نهایت جهان سومی بودن ما به شمار میاد.

با توجه به رشته تحصیلی من در دانشگاه که کارشناسی ارشد مترجمی زبان انگلیسی هست، مقالات مختلفی در خصوص معیارها و خصوصیات یک کارفرما و محیط کار مناسب مطالعه کردم و آشنایی نسبتاً خوبی با سیستم اداری و نظام تشویق و تنبیه در اروپا و امریکا دارم، نظامی که ضمن ایجاد رقابت بین کارمندان برای دستیابی به درجات بالای شغلی، موجب احساس رضایت کارمندان، ارتقای سیستم اداری، و درنهایت توسعه کمی و کیفی یک کشور در زمینه های مختلف میشه.

در اینجا به یکی از مقالات خوبی که در این زمینه مطالعه کردم و ویژگیها و معیارهای یک محیط کار (workplace)  مناسب و کارفرمای (employer) خوب رو برشمرده، به اختصار اشاره میکنم. البته این مقاله به زبان انگلیسی هست و مجبور شدم برای استفاده خوانندگان عزیزم ترجمش کنم.

1- احساس تعلق خاطر به سازمان: یکی از ویژگیهای یک کارفرمای مناسب القای این حس به کارمندان است که آنها به سازمان تعلق داشته، تلاشها و فعالیتهای آنان ارج گذارده شده و موجب ارتقای سازمان را فراهم می آورد.

2-  تعامل و ارتباط صحیح و آزادانه بین کارمندان: برقراری ارتباط صحیح و صمیمانه بین کارمندان و مدیران در فضاهایی چون سالن جلسات، زمان استراحت و ... موجب رفع موانع تعامل مناسب و کار گروهی در سازمان شده و با ایجاد اعتماد و احترام متقابل بین کارمندان، صرف نظر از موقعیت و درجه شغلی آنها، به ارتقای کیفی سازمان کمک می نماید. در چنین شرایطی کارمندان قادر خواهند بود به راحتی و بی هیچ واهمه ای دیدگاه ها و نظرات خود را در جهت دستیابی به اهداف سازمانی مطرح نموده و در فرایند پیشرفت سازمان موثر واقع گردند.

3- ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی: فراهم کردن امکان برقراری تعادل بین کار و زندگی کارمندان از سوی سازمان، موجب افزایش رضایت شغلی بین کارمندان شده و به آنان اجازه می دهد زندگی شخصی خود را قربانی شغل و حرفه خود نکنند. چنانچه کارمندان بتوانند نیازها و اهداف زندگی شخصی خود، از جمله رسیدگی به خانواده، وقت گذرانی با دوستان، دستیابی به معنویات، پیشرفت شخصی و ... را تحقق بخشند، با اطمینان و آرامش بیشتری به حرفه خود پرداخته و به مراتب عملکرد بهتری از خود بروز خواهند داد. علاوه بر آن، کارمندانی که فرصت می یابند تجارب بیشتری در زندگی شخصی خود کسب کنند، قادر خواهند بود از این تجربیات در راستای ارتقای شغلی و بهبود کیفی سازمان خود استفاده نمایند و خلاقیت بیشتری نیز در انجام امور از خود نشان دهند.

4- نظام تشویقی مناسب: مدیران موظفند با تشویق و ترغیب کارمندانی که عملکرد مناسبتری نسبت به سایر کارمندان در محیط کار از خود نشان داده اند و ایجاد وجه تمایز بین آنان و کارمندان کم کار تر، موجبات ادامه چنین عملکرد مثبتی را از سوی کارمندان پرکار فراهم بیاورند و بر این اساس پیشرفت کیفی سازمان خود را بیش از پیش تضمین نمایند.

بدیهی است چنین تشویقی لزوماً از جنس مادی و نقدی نیست، گاهی تنها یک تشکر زبانی ساده یا سر تکان دادنی به علامت رضایت از سوی کارفرما می تواند کارمند را به ادامه فعالیت مناسب خود ترغیب نموده و این احساس را در او به وجود بیاورد که فعالیتها و اقدامات مثبت او در سازمان دیده شده و ارج گذاری می شود.

این متن انگلیسی رو خیلی خلاصه شده ترجمه کردم و علاوه بر مواردی که در بالا گفتم موارد دیگه ای هم هستند (از جمله آموزش کارمندان با توجه به آخرین تکنولوژی و علم روز، ایجاد فضایی مناسب برای بروز خلاقیت های آنان، ضرورت کار گروهی، فراهم بودن منابع (کتاب و ...) و سایر امکانات مناسب در محیط کار برای استفاده کارمندان در مواقع لزوم، ایجاد فضایی آرام و نشاط آور در محیط کار به منظور بهبود روحیه کارمندان و ...) که در اینجا به جهت طولانی شدن مطلب از ذکر تفصیلی اونها خودداری میکنم. لینک مطلب ترجمه شده هم به قرار زیر هست:

http://www.hongkiat.com/blog/positive-working-environment/

حالا خودتون قضاوت کنید، کدومیک از موارد بالا در ادارات و ارگانهای دولتی ما اجرا میشه؟ به نظر شخص خودم، دریغ از یک مورد که به طور کامل و مناسب در دستگاههای دولتی ما (وضعیت شرکتهای خصوصی کمی بهتره، اما فقط کمی) به منصه ظهور گذاشته بشه.

تمام مقدمات بالا رو گفتم که بپردازم به جرو بحثی که دیروز با مدیرم سر کار داشتم. ذاتاً آدمی نیستم که زیر بار حرف زور بره. متاسفانه از دوهفته پیش فردی به مجموعه ما اضافه شده که هنوز پاش به بخشمون باز نشده، به شدت دنبال مطرح کردن خودش و ریاست کردن بر جمع هست. این آقا که ظاهراً معرف کله گنده ای هم داره، دیروز بدون هیچگونه هماهنگی بعد از یک مراسم خبری مهم که من طبق وظایف کاریم باید خبرش رو تهیه و روی وبسایت اداره میگذاشتم (شغل من در محل کارم مدیر وبسایت و مترجم هست)، متوجه شدم آقا در اتاق دیگه ای نشسته و مشغول تهیه همون خبری هست که من به سرعت در حال آماده کردنش بودم تا در اختیار رسانه ها قرار بدم. این موضوع خشم اژدهایی! من رو برانگیخت و باعث شد به نشانه اعتراض به اتاق مدیرم برم و بگم اگر من طبق مسئولیتی که دارم مشغول تهیه خبر هستم، چرا باید همزمان کس دیگه ای هم اینکار رو انجام بده؟ آقای مدیر می گفت اقدام اون آقای از خود راضی بدون هماهنگی با اون انجام شده، و این خودش عذر بدتر از گناهه.

فکر کنید چقدر یه آدم میتونه وقیح باشه که علیرغم اینکه میدونه وظیفه من در بخش چیه، شروع به انجام کار من اونهم بطور همزمان میکنه (از این همزمانی اطلاع داشت). حرف من کاملاً به حق بود اما متاسفانه به دلیل عصبانیت همیشگیم در نهایت دعوا به جاهای باریک کشید و من با ناراحتی از اتاق مدیرم بیرون اومدم و بهش گفتم الان در شرایطی نیستم که آمادگی صحبت با اون و شنیدن حرفهاشو داشته باشم.... بعد که موضوع رو با یک رئیس بالادستی یعنی آقای شین که معرف حضورند، مطرح کردم، اونهم طبق معمول از من انتقاد کرد که رفتارت اداری نیست و ... و این ناراحتی منو بیشتر کرد، هر چند شنیدن این حرفها برای من مثل سریالی که در شبکه تماشا سه بار پخش میشه، تکراری شده و به هیچ وجه امیدی به پذیرش حرفهام از سوی اون و گرفتن حق خودم ندارم.

من واقعاً برای کار خودم زحمت می کشم و به نحو احسنت انجامش میدم، اما دریغ از ذره ای تشکر و ارج گذاری از سوی مدیرم، حتی در حد یک تشکر زبانی ساده....اونوقت فردی با مشخصات اون آقا از طرف یک آدم مهم معرفی میشه و در حالیکه تنها 24 سال سن داره و مدرکش فوق دیپلمه و توانمندیش هم من و همکارانم کمتر، هنوز نیومده شروع می کنه به ارد دادن و تعیین تکلیف کردن که فقط میشه به حال این سیستم معیوب متاسف شد که به راحتی چنین بلایی رو سر کارمندان نازل میکنه و هرگونه انگیزه رو برای ادامه فعالیت در اونها می کشه. حیف که این حرفها مثل آب در هاون کوبیدنه و هیچ فایده ای نداره.

مدتهاست به فکر تغییر شغلم هستم تا بیش از این مثل مرداب راکد نمونم و نپوسم،  اما گفتن این حرف حتی برای خودم هم تکراری شده، وقتی که انقدر اراده و جراتی برای ایجاد یک تغییر بزرگ و سرنوشت ساز تو زندگیم ندارم... فقط خدا باید این اراده رو بهم بده.

+++ بینهایت ممنونم از دوست وبلاگی عزیزی که با دونستن مشکل من توصیه های برادرانه خیلی خوبی به من کرد که امیدوارم با عمل به اونها ذره ذره بتونم شرایط رو به نفع خودم تغییر بدم.

/ 17 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
tanha

سلام خوبي؟ اينكه تو سيستم اداري ما هميشه كسايي كه كار ميكنن مورد لطف هستن و هميشه بايد جواب پس بدن چرا؟چون كسايي كه كار نميكنن كارشون اينكه براي اينايي كه كار ميكنن بزنن! خودتو ناراحت نكن اصلا نبايد بهشون اهميت بدي

نجمه

می بینی تو رو خدا بشین هی نصیحتش کن آخرش میره از فلان برادر تشکر می کنه خدا شانس بده والا[نیشخند] منم حسودیم میشه دیگه چه برسه به دعادست با این نظرات توپی که واست میذاره[شیطان] مرضیه من آخه چی بگم که تو همین خراب شده هستم هم اداره خراب شده هم این مملکت خراب شده...خانومی که جدید اومده تو اتاقم میگه خوبه که اینقدر روحیه تون منتقدانه است ...ولی آخرش چی وقتی انتقاد می کنیم ادامونو در میارن[نیشخند] سیستم اداری دیگه مریض نیست سیستم اداری ما خود میکروبه که یه پادزهر قوی لازم داره پادزهرش هست ولی کسی نه همت داره نه جرات نه شعور کافی که بتونه این پادزهرو بهش تزریق کنه همه نشستیم دست گذاشتیم رو دست و هی اجی مجی لاترجی می خونیم تا بلکه ناجی ظاهر بشه ...

مسعود

*بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِیمِ*•.¸.•* قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ ۩۞ اللَّهُ الصَّمَدُ ۞لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ ۞وَ لَمْ یَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ ۞ ۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞ *•.¸.•*بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِیمِ*•.¸.•* ۞ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ ۞ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ ۞وَ مِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ ۞وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ ۞ وَ مِنْ شَرِّحَاسِدٍ إِذَا حَسَد ۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞ *•.¸.•*بِسْمِ اللهِ الْرَّحْمَنِ الْرَّحِیمِ*•.¸.•* قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاس مَلِكِ النَّاس إِلَهِ النَّاس مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاس الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاس ۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞۩۩۞ ۲۳خرداد تولدعشقمون امام زمانه،آرزوکن ۵ صلوات بفرست،هدیه کن به آقامون واین پیاموبه ۵نفربفرست تامیلیون هاصلوات نثارآقامون بشه،آخرین حلقه نباش هزینش فقط کپی هست،عوضش تاروزتولدش بهت کادومیده،بسم الله نیت کن..

without name

اگه شغلت و دوس نداری عوضش کن.پیر میشی ! اون همکارت خیلی خنده داره.چکاره است؟ فوق دیپلمه؟! دیدی تو رو خدا؟ یه عمر واحد پاس میکنی اون وقت یه جوجه فوق دیپلم واست شاخ و شونه میکشه! به نظرم زیاد نباید حساس شی.سرت و یه جوری گرم کن که وقت غصه ی این جور آدما رو خوردن و نداشته باشی.تو کار خودت و بکن.اگه موردی دیدی به رییست گزارش بده. درمورد ریزش موهات صد در صد دو تا دلیل اساسی داره یا زیادی چای میخوری و از قرص آهن استفاده نمیکنی.چون ریزش مو میتونه از عوارض کمبود آهن باشه.ویتامینE هم خیلی مؤثره 2 یا اینکه زیادی استرس داری. زندگی رو سخت نگیر عزیزم.از کنار خیلی مشکلات میشه راحت گذشت.شکر خدا که سالم و موفق و زیبا و مهربون و با استعداد و همه فن حریفی!.این برای خوشبختی هر انسانی کافیه [گل]

ماهک

آخ مرضیه چی بگم گه نگفتنتش بهتره.. شوهر منم تو کار دولتیه و همیشه میاد خونه و از این ناعدالتیها تعریف میکنه. شوهر من انصافا تحصیلکرده و وباسواده اما به جایگاه واقعیش نرسیده چون همیشه رابطه بر ضابطه حاکمه تو ادارات دولتی ما. درد تو درد همه آدمهای باسواد و متخصصیه.

khodai

مهدي نظري به ما عنايت کن مارا به صراط خود هدايت کن مهدي! اگر از منتظرانت بوديم چون ديده ي نرگس نگرانت بوديم با اين همه روسياهي و سنگدلي اي کاش که از همسفرانت بوديم ميلاد دوازدهمين گل بوستان امامت و ولايت، امام عصر و الزمان مبارک.[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

حسین

آمدنت چون رستاخیز، عدل گستر است و چون سپیده صبح نوید آغازی دوباره برای همه خوبی هاست . میلاد مهدی موعود مبارک باد. [گل]

امیرحسین

سلام مرضیه خانم عزیز من از شما عذر میخام که این مدت نبودم و زیاد هم نخواهم بود چون دچار مشکلات شخصی+ اینترنت شدم برا همین خیلی کارم سخت شده حتی تو فکر تعطیلی موقتش هم بودم!! الان یکم دستم بنده این پست اخرو بخونم براش کامنت میزارم حتما بازم عرض پوزش

امیرحسین

اخ راستی ببخشید عیدتون مبارککککککککک ان شالله دست ید اللهی امام زمان گره مشکلات همه رو از جمله شما باز کنه

امیرحسین

ببخش ولی باور کن الان وقتم تنگه :(((